Alcantara znana również pod nazwą alkantara to syntetyczny materiał tekstylny składający się z ultramikrowłókien. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje też pod nazwą „ultrasuede” a w Japonii gdzie została wynaleziona
jako „ecsaine”. Choć jest wyrobem skóropodobnym i mniej szlachetnym od skóry, posiada wiele cech, które sprawiają, że jest obecnie szeroko wykorzystywana. W produkcji tapicerki samochodowej, meblowej, samolotowej, jachtowej a nawet odzieży. Wielu ludzi nadal myli alcatnarę ze skórą pochodzenia zwierzęcego, lecz jest to wyrób sztuczny. Choć wyglądem i w dotyku może przypominać skóry welurowe, jest po prostu wysokiej jakości materiałem z mikrowłókien.
Właściwości alcantary
Dzięki swojej budowie alkantara odznacza się wytrzymałością, miękkością, wysoką żywotnością oraz łatwością w czyszczeniu. To właśnie struktura i materiały, z jakich jest wykonana ta tkanina sprawiają, że zyskała tyle pożądanych cech użytkowych. Odznaczając się przy tym wysoką trwałością, dzięki zastosowaniu ultramikrofazy czyli mikrowłókien. Może być prana w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Najczęściej jest jednorodna na całej powierzchni i nie posiada skaz i przebarwień jak prawdziwe skóry. Długo zachowuje swój kolor, dzięki bardzo małej tendencji do blaknięcia.
Alkantara kompozycja poliestru i poliuretanu
Materiał alcantara tworzą splecione w odpowiedni sposób mikrowłókna materiałów syntetycznych, poliuretanu oraz poliestru. Technologia produkcji tego materiału została opatentowana już w 1970 roku przez Japońskiego naukowca Miyoshi Okamoto. Obecnie została zmodyfikowana i jest bardziej przyjazna środowisku.
W produkcji wykorzystuje się mikrowłókna tak cienkie, że mogą być nawet dwudziestokrotnie mniejszą średnicę od ludzkiego włosa. Zastosowanie poliuretanu nadaje tkaninie miękkość a poliestru odpowiednią wytrzymałość.
Proces produkcji alcantary określany jest jako tzw. „wyspy na morzu”. W technologii tej włókna poliestrowe o bardzo małej średnicy są pogrupowane niczym wyspy, aby proces ich obróbki był łatwiejszy. Po czym w kolejnych etapach następuje uwolnienie włókien poliestru niczym „wysp”. Okalające je „morze” jest usuwane ze struktury i miejsca te są zastępowane poliuretanem.
Zastosowanie
Właściwości alkantary sprawiły, że materiał ten jest tak szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej przy produkcji obić tapicerskich mebli, jachtów, foteli samochodowych a nawet samolotowych. Jednak poszczególne gatunki alcantary różnią się właściwościami. Stąd istotny jest dobór konkretnego materiału do właściwego produktu. Przykładowo tkanina wykorzystywana do produkcji mebli nie sprawdzi się jako materiał na siedzenia samochodowe. Przy produkcji foteli samochodowych bywa łączona z prawdziwą skórą naturalną. Stąd błędne nazywanie tej tkaniny skórą po zastosowaniu przez producentów nazwy „alcantara-skórzana tapicerka”.
Wady „ecsaine”
Pomimo posiadania wielu zalet alcantara jak każdy materiał ma również wady.
- Charakterystyczne jest powstawanie tzw. filcowania i mechacenia na jej powierzchni po dłuższym czasie użytkowania. Nie jest to łuszczenie, czyli odrywanie się wierzchnich warstw skóry. Jednak charakterystyczne mechacenie się nie jest trudne do usunięcia.
- Kolejną wadą jest trwałe odkształcanie się włókien po potraktowaniu ich zbyt wysoką temperaturą. Przykładowo po użyciu odkurzacza parowego.
- Alkantary nie da się również skutecznie farbować. Barwnik nie wnika we włókna syntetyczne, więc farba ulega systematycznemu ścieraniu.
Systematyczna konserwacja
Choć alkantara jest trwałym materiałem syntetycznym, jej systematyczna konserwacja znacznie wydłuża czas użytkowania produktu. Oczywiście, pod warunkiem użycia środków i metod, które nie spowodują jej zniszczenia. Specjaliści zalecają na bieżąco czyścić drobne zabrudzenia zwilżoną wodą miękką ściereczką. Czyszczenie powinno wykonywać się szybkimi ruchami przy ilości wody tak małej, aby ściereczka była tylko lekko zwilżona. Dzięki temu brud nie zostanie rozpuszczony i nie wniknie głębiej w strukturę materiału.
Rodzaje alcantary
- Twardsza i mocniejsza alcantara typu np. Cover jest stosowana na pokrowce na fotele samochodowe i obicia meblowe.
- Alcantara typu np. Panel jest bardziej miękka. W związku z tym jest wykorzystywana do produkcji płaszczy, kurtek i innych rodzajów odzieży.
W sprzedaży alkantara jest dostępna jako towar wielkogabarytowy. Celowo jest przechowywana i przewożona w tej formie, aby udało się uniknąć zagięć na jego powierzchni.
Zawsze myślałem że alkantara to skóra, tymczasem widzę że wielu sprzedawców i producentów tak nabiera nieświadomych klientów.