Opublikowano 1 komentarz

Anilina – rodzaj skóry

anilina skóra anilinowa naturalna

Istnieje wiele rodzajów skóry, które można pogrupować zależnie od metody garbowania. Grupą skór, które najbardziej przypominają skóry naturalne, są tzw. anilinowe. Są uważane, za najbardziej szlachetny wyrób w branży garbarskiej. Na ich powierzchni pozostają widoczne unikatowe niedoskonałości. W tym wszelkie zmarszczki, blizny i otwarte pory. Oczywiście w procesie produkcji, wykorzystuje się skóry z możliwie niską ilością skaz. Dlatego dobrej jakości skóra anilinowa, charakteryzuje się wyższą ceną. Anilina należy do grupy skór licowych i posiada otwarte pory, podobnie jak zamsz.

Przygotowanie skór anilinowych

Swoje unikatowe cech, skóry anilinowe zachowują poprzez zastosowanie odpowiedniego procesu farbowania. Odbywającego się na wskroś w wielkich beczkach. Używany jest inny rodzaj barwników, niż w przypadku pozostałych gatunków skór. Anilina jest koloryzowana pigmentem w całości, zaś jej powierzchnia, nie otrzymuje dodatkowej warstwy wykończeniowej. W procesie malowania używa się tylko przezroczystych barwników. Pozostawiając prawdziwą strukturę skóry naturalnej. Nie jest moim celem wgłębiani się w szczegółowe tajniki produkcji. Jednak zaznaczę, że unikatowe cechy skór anilinowych, to cały wachlarz środków naturalnych, stosowanych w procesie wykończenia wyrobu. W tym woski i oleje roślinne.

skóra czysta anilina
Powierzchnia czystej skóry anilinowej bez farby powierzchniowej

Właściwości aniliny

Użycie przezroczystych barwników i brak ostatniej warstwy wykończeniowej, sprawiają, iż anilina jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Łatwo wchłania wodę, jest podatna na zaplamienia i zatłuszczenia. Dlatego na powierzchni skóry mogą pojawiać się zacieki i plamy oraz inne uszkodzenia. Lico pozostaje otwarte, więc z upływem czasu i działaniem światła, powstają zmiany kolorystyczne.
O zaliczeniu danego wyrobu, do grupy skór anilinowych decyduje kilka czynników. W tym jak wspomniałem wyżej widoczne, wszelkie niedoskonałości na powierzchni. Poprzez zachowanie nie korygowanego lica.

skóra pigmentowana pory powierzchnia
Skóra pigmentowana z grubą warstwą farby. Pory słabo widoczne.

Niepowtarzalne cechy

Zachowanie naturalnej struktury skóry anilinowej, ma też pewne zalety. Nie tylko unikatowy, piękny rysunek na jej powierzchni. Lecz również elastyczność, miękkość i przyjemne ciepło odczuwalne podczas dotyku. Cechy, których brak u skór, w których zastosowano silną pigmentację. W przeciwieństwie do aniliny, przypominają w dotyku bardziej plastik, niż szlachetną skórą naturalną. Widok blizn i zadrapań na licu, w przypadku innych gatunków skóry był by defektem. Zaś u anilin, jest cechą unikatową wyrobu i szlachetnego wykończenia.
Właściwości skór anilinowych sprawiają, że bywa wykorzystywana do produkcji odzieży, tapicerki meblowej, butów i toreb. Ze względu na podatność na uszkodzenia i plamy, rzadziej wykonuje się z niej tapicerkę samochodową.

Sytuacja na rynku
organizer męski skórzany
pexels.com

Niestety rynek zmusił wiele garbarni, do wytwarzania skór metodami „na skróty”. Nowe technologie, wprowadzają często zasadę szybciej i taniej. Doprowadzającą do się spadku jakości wyrobów. Rynek w ostatnich latach zalały również produkty niskiej jakości. Jak również „semianilina”, charakteryzująca się bardzo cienką warstwą barwnika na powierzchni. Jednak wielu producentów, nadal zachowuje wysokie standardy produkcji. Obecnie większość skór anilinowych jest przebarwianych na wskroś. Z jednoocznym zachowaniem, wielu unikatowych cech, tej grupy wyrobów.
Klienci decydujący się na meble i inne wyroby ze skóry anilinowej, nie zawsze są świadomi ich właściwości. Doceniają ekologiczność, szlachetność i unikatowe cechy tego naturalnego materiału. Elastyczność, rysunek i ciepło w dotyku. Jednak nie zawsze są w stanie docenić, naturalny proces starzenia się takiej skóry. W tym zmianę barwy lica i możliwość pojawienia się innych defektów, które mogą być dla innych uosobieniem wyjątkowości i piękna.

9.2/10 - (16 votes)

1 komentarz do: “Anilina – rodzaj skóry

  1. Miałam kanapę obitą skórą anilinową, była piękna i przyjemna w dotyku, miekka niczym materiałowa. Jednak dość szybko została przyniszczona przez dzieci i zwierzęta. Teraz zwierzaków już nie mam, kiedy dzieci się wyprowadzą, znów planuję taką kupić.
    Anilina to rodzaj skóry, który najbardziej do mnie przemawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

25 − = twenty three