Męski styl elegancki ma kilka mniej i bardziej formalnych odmian, w tym Business Casual, czyli nieformalny strój biznesowy. Wbrew niektórym stereotypom sprawdza się nie tylko w pracy i biznesowych spotkaniach formalnych. Z powodzeniem może być wykorzystywany do podkreślenia profesjonalnego wizerunku w wielu innych sytuacjach.
Męski Business Casual dopuszcza lekką różnorodność w doborze kolorów, tkanin i dodatków. Jednak zawarte w artykule wskazówki warto skonfrontować z wymaganiami pracodawcy. Gdyż część zasad może być sztywna i wynikać z wewnętrznej kultury ubioru przedsiębiorstwa. Komponując męski zestaw do pracy warto o tym pamiętać, aby nie popełnić gafy.
Czym jest Business Casual?
Business Casual jest nieco lżejszą odmianą bardziej eleganckiego Smart Casual. Dlatego nie bez powodu bywa nazywany „stylem środka”, umożliwiając zachowanie balansu pomiędzy luzem a style formalnym. Pozwala na założenie garniturów o nieco jaśniejszej kolorach, charakterystycznych dla letnich kompozycji. Dopuszcza noszenie marynarki zamiast garnituru oraz lekką swobodę w doborze komponentów. W przypadku młodszych mężczyzn dopuszczalne bywa również noszenie sportowej marynarki ze spodniami bawełnianymi a nawet swetra. Jednak osobom z wyższą pozycją zaleca się założenie klasycznych spodni garniturowych.
Dobór koszul w stylizacji biznesowej
Mimo iż Business Casual to styl nieformalny, to niedopuszczalne są oczywiście koszule męskie z krótkim rękawem. Możliwość wyboru nie oznacza całkowitego braku ograniczeń, dlatego warto kierować się dobrym smakiem. Dopuszczalne są różne palety barw, w tym nawet ciemniejsze odcienie. Wzory i mikrowzory to temat dyskusyjny i zalecam ich unikać, choć niektórzy dopuszczają takie stylizacje. Za to warto skupić się na jakości noszonych koszul i właściwym doborze ich koloru oraz fasonu do pozostałych elementów garderoby.
Z krawatem lub bez
Styl biznesowy dla mężczyzn ma mniej lub bardziej eleganckie oblicza. W tym drugim przypadku warto pamiętać o noszeniu krawata, na wypadek np. konieczności uczestnictwa w spotkaniu. W mniej eleganckiej formie, choć krawat nie jest wymagany, to warto mieć go na wszelki wypadek pod ręką. Dopuszczalne są również muszka wpinana do butonierki albo elegancka poszetka.
Obuwie dla Business Casual
Częstym błędem jest zakładanie obuwia sportowego do stylizacji biznesowej, co pozbawia jej wymaganej elegancji. Zalecane są skórzane półbuty albo mokasyny. Zimą skórzane sztyblety albo popularne półbuty sznurowane. Warto trzymać się podstawowych kolorów eleganckiego obuwia męskiego, czyli odcieni czerni i brązu. Warunkowo granatu w luźniejszych wersjach stylizacyjnych Business Casual.
Wewnętrzny dress code firmy
Zależnie od wewnętrznych wymogów przedsiębiorstwa, swobodny styl biznesowy będzie się odznaczał innymi wymogami. Dlatego powyższe porady należy traktować jako wskazówkę a nie sztywne normy. Korzystając z nich, aby nie popełniać gaf. Dobrym przykładem jest podejście do noszenia jeansów. Część firm zabrania tak luźnych stylizacji. W innych są dopuszczalne w stylu Business Casual, pod warunkiem noszenia modeli o klasycznym kroju i w ciemnych kolorach.
Dobry Business Casual powinien dawać opcję przekształcenia stylu w Smart Casual. Samą zmianą 1 – 2 elementów garderoby.