Codziennie ubieramy się w określony sposób do pracy, na spotkanie biznesowe albo podczas innej uroczystej okazji. W takich sytuacjach obowiązuje najczęściej oficjalny strój formalny. Podkreślający Twój profesjonalizm i będący jednocześnie oznaką szacunku dla osób, z którymi się spotykasz. Jednak jak wielu z nas na pewno nie unikniesz błędów widocznych w ubiorze męskich. Większość z nich robisz nieświadomie. Nie znając wszystkich niuansów dotyczących określonego stylu i wymagań formalnych. Z poniższych porad na blogu Vosconte dowiesz się jak ich unikać i nie wywrzeć na innych negatywnego wrażenia.
Pamiętaj, że zawsze jesteś oceniany
Twój wizerunek, to pierwsze, co zauważają Twoi rozmówcy. Jeszcze zanim wypowiesz pierwsze słowo, zaczną budować sobie w głowie obraz tego, kim jesteś i co sobą reprezentujesz. Na podstawie tego, co masz na sobie ich umysły w ułamkach sekund wyrobią sobie pierwsze wrażenie. Najpierw na poziomie podświadomych a potem świadomie. Zależnie od tego, jaką mają wiedzę i standardy. Trafisz w życiu zarówno na osoby, które nie dostrzegają popełnianych przez wielu a nas „gaf”. Jak i na ludzi, którzy zwrócą uwagi na błędy w ubiorze i będziesz dla nich wyglądał śmiesznie. Część z nich odbierze błędy w ubiorze, jako brak profesjonalizmu i nie wzbudzisz w nich zaufania. Inni skomentują takie gafy za Twoimi plecami w nieprzyjemny sposób. Tymczasem wystarczy trzymać się podstawowych zasad oficjalnego stylu formalnego, żeby wywrzeć dobre wrażenie i nie narazić się na ośmieszenie.
Wystający podkoszulek
Wielu z nas lubi rozpięć jeden lub dwa górne guziki koszuli, kiedy może sobie na to pozwolić, np. podczas spotkań mniej oficjalnych. Pamiętajmy jednak, że podkoszulek tak jak bielizna, nigdy nie powinien być w takiej sytuacji widoczny spod koszuli. To podstawowa zasada, której nie powinno się łamać. Jeżeli nosisz go wraz z rozpiętą koszulą, wybierz model z dekoltem w serek. Kiedyś podkoszulki były elementem obowiązkowym z męskiej garderobie. Dziś noszenie samej koszuli jest w pełni akceptowalne i przestało być źle widziane. Oczywiście, kiedy temperatura otoczenia i warunki atmosferyczne na to pozwalają.
Krawat złej długości
Przypomnijmy, że końcówka krawata powinna sięgać do klamry pasa. Najlepiej, gdyby znajdowała się pomiędzy dolną a górną częścią metalowej sprzączki. Zasada ta jest dość prosta do zapamiętania. Powinna by stosowana nawet, kiedy nie nosisz paska. Wtedy końcówka krawata ma sięgać do miejsca, w którym pasek by się znajdował. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu na zawiązanie krawata i wyregulowanie jego długości. Już po kilku, czasami kilkunastu wiązaniach dojdziesz do wprawy. Przy każdej następnej próbie osiągniesz pożądaną długość bez większych problemów.
Długa koszula wypuszczona na wierzch
Pamiętaj, że koszule to nie sukienki i nie płaszcze. Producenci po to stosują naddatek materiału, aby został on schowany w spodnie. W stylu oficjalnym jak i półoficjalnym wypuszczenie takiej ilości materiału na wierzch wywoła tylko śmiech politowania. W stylu codziennym jest dopuszczalna taka możliwość. Jedna służą do tego koszule o odpowiednim, krótszym i bardziej swobodnym kroju. Jeżeli masz na sobie eleganckie spodnie i chcesz wyglądać stylowo, nigdy nie wypuszczaj koszuli na wierzch.
Zbyt wiele kolorów jednocześnie
Może się zdarzyć, że uwielbiasz elementy akcentujące i odważne akcesoria. Jednak tylko wyczucie dobrego smaku w ubiorze sprawi, że nie będziesz wyglądał jak choinka na święta. Narażając się na drwiny otoczenia i wytykanie placami. W oficjalnym stylu formalnym zalecane jest ograniczenie wszelkich kolorowych dodatków. Odpadają kolorowe i wzorzyste: koszule, poszetki, krawaty, bransoletki, skarpetki, itp. Styl elegancki ma to do siebie, że im bardziej jesteś powściągliwy w dobrze dobranym ubiorze, tym większe pozytywne wrażenie wywierasz. Taki zestaw sprawia, że nawet jeden odważniejszy element garderoby zyskuje dodatkowy blask. Bez narażania Cię na śmieszność z jednoczesnym pokazaniem, że masz wyczucie stylu.
Co do krawata warto pamiętać aby był dobrany również kolorystycznie do pozostałej części ubioru. Bez kolorowych motywów, nadruków i podobnych znaczków, jeżeli mówimy o klasycznej i ponadczasowej elegancji.