Krawat jest charakterystycznym dodatkiem w męskim ubiorze, który z czasem zmieniał się dość istotnie. Jego korzenie sięgają czasów antycznych. Jednak formę znaną współcześnie, przybrał dopiero w XX wieku. Historia krawata jest bardziej skomplikowana, niż nam się wydaje. Obejmuje czasy wojen i przemian ustrojowych.
Obecnie krawat zyskał miano nieodłącznego elementu, wielu formalnych męskich stylizacji. Pozwalając podkreślić osobowość noszącego i dodać nieco charakteru oficjalnym kompozycjom.
Definicja
Krawat (z francuskiego „cravate), to pasek materiału, który jest wiązany na kołnierzu koszuli. W niektórych kulturach, również wokół samej szyi. Krawat jest ozdobą męskiego, czasami również damskiego stroju. W czasach PRL w latach 70-tych, był sprzedawany pod nazwą „ozdobny zwis męski”. W wersji damskiej krawat często posiada końce o różnych kolorach.
Historia krawata męskiego
Od kiedy ludzkość zaczęła okrywać ciało, zaczęto stosować elementy osłaniające również szyję. Stosowano pasy materiału, chusty, szale i szarfy. Z czasem funkcja ochronna zaczęła maleć na rzecz ozdobnej. Historia krawata męskiego obejmuje dekady wojen, zmian popularnych węzłów, kształtów, długości. W międzyczasie stosowano nawet sznurki. Jednak minęła długa droga, od chustki wiązanej na szyi do współczesnego krawata.
Azjatyckie początki
Najstarsze znane wersje współczesnego krawata, odnaleziono w Chinach. W grobowcu cesarza Qin Shi Huanga. Choć historycy spierają się, o to czy nie były, jedynie chustami. Stanowiącymi tylko praktyczny element odzienia wierzchniego. Gdyż chińscy żołnierze już w III wieku p.n.e, nosili podobne do krawatów chusty na szyi.
Imperium Rzymskie i focale
Również w starożytnym Rzymie, napotkano na elementy świadczące o noszeniu krawatów. Choć wtedy miały jeszcze formę chust, wiązanych na szyi. Mających za zadanie zabezpieczać przed zimnem i kurzem. Pełniły, więc nadal funkcję bardziej praktyczną, niż ozdobną. Szczególnie dla żołnierzy imperium. Legioniści widoczni na kolumnie Trajana z 113 roku, nosili specjalnie wiązane szale, nazywane focalami. Pełniące funkcję nie tylko ochronną przed zimnem, lecz również ozdobną.
Moda z Chorwacji
W dawnej Chorwacji krawat miał postać szarf albo chust ozdobnych, noszonych wokół szyi. I to właśnie ta nacja spopularyzowała noszenie krawatów w Europie. Według rycin, w XVII wieku Chorwaccy żołnierze wiązali pod brodą chusty, które zaczęły spełniać również funkcję ozdobną. Za sprawą grubego węzła, na szyi. Jak również estetycznego wykonania, powiązanego z zamożnością i stopniem wojskowego. Chorwaci do dziś 18 października obchodzą „narodowy dzień krawata”.
Elegancja Francja
Wynalazek wojskowy dość szybko zyskał popularność w cywilnym społeczeństwie. Modę na noszenie krawata, podchwycili i spopularyzowali Paryżanie. Wspierani przez Chorwacki półki, podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Zafascynowali się nowym elementem męskiej garderoby. To właśnie Francuzi, nadali temu kawałowi materiału nazwę „krawat”, początkowo „le cravate”. Ponieważ brzmiała podobnie do „Chorwat”, po francusku. Według podań ówczesny monarcha Ludwik XIV, zafascynował się nowym elementem garderoby. Wprowadzając podobne do krawata chusty na francuskie salony.
W efekcie powyższych zdarzeń, ten element męskiej garderoby, szybko rozprzestrzenił się również w Anglii. Docierając nawet do zagranicznych kolonii w Ameryce.
Ochłodzenie klimatu
Część historyków i badaczy, znajduje kolejny argument, odpowiadający za szybki wzrost popularności krawatów. Było nim czasowe ochłodzenie klimatu, na przełomie XVII i XVIII wieku. Nazywane również „małą epoką lodowcową”. Ówczesna forma chusty na szyi, dawała ochronę przed zimnem.
Technologia szycia
Znany nam obecnie kształt krawata ukształtował się na początku XX wieku. W 1926 roku, krawiec z Nowego Jorku Jesse Langsdorf, opatentował metodę szycia krawata, która sprawia, iż materiał nie gniótł się zbyt szybko. Sposób polegał min. na wykorzystaniu tkaniny położonej ukośnie.
Zwis męski
W czasach PRL-u, krawat podlegał ograniczeniom propagandowym. Władza ludowa starała się spolszczyć, obcą nazwę „krawat”. Dlatego był dostępny pod zabawnym określeniem „zwis męski”. Chyba większość z nas pamięta też kultową scenę z filmu Stanisława Barei „Miś”. Gdzie w lokalu gastronomicznym pada stwierdzenie, iż „klient w krawacie jest mniej awanturujący się”. 😉
Moda współczesna
Historia krawata i jego zmian nadal trwa. Obecnie noszone są o wiele węższe, od modeli popularnych wcześniej. Pojawiły się proste zakończenia, nowe wzory i kolorystyka. Niektórzy mężczyźni poprzez określone motywy desenie wyrażają swoje poglądy życiowe i polityczne. Inni starają się podkreślać swój indywidualizm albo przynależność do określonej społeczności. Od wielu lat określone wzory oznaczały również członkostwo w różnych stowarzyszeniach, zrzeszeniach, uczelniach.
Ponadczasowa elegancja
Moda na przyozdabianie krawatów dziwnymi wzorami i nadrukami, na szczęście już dawno minęła. „Zwisy męskie” nabrały bardziej formalnego i dojrzałego charakteru. Krawaty stały się bardziej proste, stonowane i eleganckie.
Odpowiednio dobrane do stylizacji, świadczą o profesjonalizmie i pozycji społecznej mężczyzny. W budowaniu wizerunku biznesowego jest wręcz niezbędnym elementem, podczas spotkań formalnych.
Historia krawata jest przykładem niepowtarzalnej kariery, jaką zrobił ten element garderoby w męskiej modzie.
Nazwa „zwis męski” zawsze budzi we mnie uśmiech i wspomnienia, z lat młodzieńczych. Dziś moim zdaniem znaczenie krawata, zmniejszyło się zbyt bardzo, poprzez rozluźnienie obyczajów i niuansów w modzie męskiej.