Zasady noszenia męskich dodatków garderoby są dość jednoznaczne, dlatego warto je znać. Spotkałem się ostatnio z ciekawym pytaniem, dotyczącym tego jak się zakłada pasek męski do spodni. Więc skupię się dziś na tym zagadnieniu i udzielę stosownych porad. Tego jak założyć, zapinać i nosić męski pasek, zarówno do garnituru, jak i innych stylizacji. Gdyż jest to element ubioru, który już dawno temu przestał pełnić jedynie funkcję użytkową (podtrzymywanie spodni). Stając się ważnym ogniwem w większości męskich stylizacji.
Na którą stronę zakłada się pasek od spodni?
Powinniśmy wsuwać pasek w szlufki spodni od naszej prawej w kierunku lewej strony. Czyli końcówkę przeciągniętego paska po zapięciu, mieć po lewej stronie ciała, samodzielnie spoglądając na swoją talię z góry. Długość powinna być większa o 10 do 15 cm, od obwodu naszego pasa.
Jak zapiąć pasek do spodni?
Idealną sytuacją jest zapięcie paska na środkową dziurkę. Jednak zapięcie na którąś z pozostałych, również jest poprawne. Może to przecież zmieniać się w czasie, wraz z obwodem naszego pasa. Czasami konieczne jest skrócenie paska u kaletnika albo wykonanie dodatkowego otworu, aby pasek był prawidłowo zapięty.
Zasady savoir vivre
Zalecenia odnośnie noszenia męskiego paska są dość jednoznaczne. Mówią nie tylko to, jak się zakłada i zapina pasek do spodni. Określają również jego wygląd, w tym kolor.
- Oficjalne stylizacja wymagają klasycznego, eleganckiego paska ze sprzączką, wykonanego ze skóry naturalnej. W kolorze czarnym albo brązowym, dobranym kolorystycznie do portfela i butów. Forma możliwie prosta, bez elementów ozdobnych i nadmiernie połyskujących. Również klamra powinna być podobna kolorystycznie do koperty zegarka.
- Mniej formalne okoliczności pozwalają na użycie paska z klamrą, w innych odcieniach. Jak również zastosowanie mniej szlachetnych materiałów. Choć zaleca się również dopasowanie kolorystyczne do obuwia.
Nie wiedziałem o zasadzie, która mówi o dopasowaniu koloru sprzączki albo klamry do koperty zegarka. To chyba reguła, która dotyczy bardziej oficjalnych stylizacji, gdzie wymaga się formalnego ubioru.