Opublikowano 1 komentarz

Koszula do smokingu czyli smokingowa

koszula smokingowa męska muszka czarna

Osoby udające się na przyjęcia wysokiej rangi, często dostają informację o konieczności założenia smokingu. To wysoki stopień formalności dress code, więc nie powinien być ignorowany. Zestaw musi się składać z odpowiednio dobranych elementów. Ważna jest także koszula do smokingu, czyli smokingowa. Oferta sklepów nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, w pierwszym momencie. Nie mniej jednak warto szukać dalej wiedząc, jaka koszula jest idealna do smokingu. Wybór odpowiedniego modelu, z pewnością ułatwią przedstawione poniżej porady.

Smoking – więc jaka koszula?

koszula męska biała rozmiar jak wybrać
pexels.com

Typowa koszula idealna do smokingu, jest pozbawiona fabrycznie przyszytych guzików. Choć wersje szyte na miarę, mogą posiadać maksymalnie 2 – 3 guziki. Mankiety są zapinane na spinki, typu pojedynczego z zaokrąglonymi rogami. Wzdłuż przodu koszuli biegną plisy, czyli fałdy, ułożone pionowo. Posiada również wykładany kołnierzyk. Znany z koszul klasycznych, obecnych w szafie prawie każdego mężczyzny. Oczywiście jak przystało na koszulę wizytową, nie posiada kieszeni na piersi.
Koszula idealna do smokingu powinna oddychać i być lekka. Więc najlepiej, jeżeli będzie wykonana z takich gatunków bawełny, jak woal, popelina albo batyst. Kolor koszuli smokingowej, to oczywiście biel, najlepiej śnieżnobiała. Stosowana obowiązkowo w męskich strojach formalnych.

Historia koszuli smokingowej

Znana współcześnie koszula do smokingu, ukształtowała się w XX wieku. Jako „wynalazek” księcia Windsoru Edwarda VIII, który połączył swobodę, znanej już koszuli garniturowej, wraz z formalnością koszuli frakowej. Pomysłodawca znany był z ciekawych rozwiązań, które sprawiały, iż ubiór stawał się nieco mniej formalny. Warto dodać, iż do smokingów, jaki i fraków, noszono wówczas bardzo sztywne i twarde koszule. Wykonane z piki i dodatkowo wykrochmalone. Ewolucję przeszły również plisy, czyli pionowe fałdy materiału. Wcześniej były bardzo szerokie, jednak z czasem zwężono je. Obecnie stosuje się również jedną plisę, która zakrywa guziki koszuli smokingowej. Jednak, jest rozwiązanie mało eleganckie, którego nie polecam.
W XXI wieku, nadal mamy wiele okazji do spotkań, które mogą wymagać założenia smokingu. Są to uroczyste kolacje, premiery operowe i teatralne. Bale o charakterze charytatywnym, gdzie na zaproszeniach widnieje stosowna informacja, odnośnie wymaganego stroju. Konieczność założenia smokingu określają adnotacje, takie jak ,,black tie” albo ,,cravate noire”.

Błędy w ubiorze

niebieski granatowy garnitur muszka koszula
pixabay.com

Nieznajomość zasad ubioru albo ignorancja nadal się zdarzają. Sprawiając, że popełniamy błędy, w doborze elementów garderoby. Zatem jaka koszula do smokingu jest i odpowiednia i czego unikać? Częsty błąd to zakładanie koszuli charakterystycznej dla fraka, czyli z kołnierzykiem na usztywnionej stójce. Podobny brak wiedzy, ma miejsce w przypadku koloru, innego niż biały, czyli najbardziej formalny.

Nie ma sensu zakładanie białej muchy, która jest noszona wraz z frakiem, mucha powinna by czarna. Mankiety powinny być zapięte na spinki, nie na fabryczne, plastikowe guziki. Niedopuszczalne są także kieszenie, naszyte na piersi. Okrągłe mankiety koszuli, powinny być zaopatrzone w również okrągłe spinki.

8.5/10 - (13 votes)

1 komentarz do: “Koszula do smokingu czyli smokingowa

  1. Trafne wskazówki, dziś wielu ludzi ma problemy z zestawieniem wszystkich elementów ubioru, tak aby mogły zgrać się w jednym stylu.
    Właściwa koszula do smokingu, to przecież wizytówka dobrze ubranego mężczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 × = thirty two