Skóry są materiałem, który od wielu lat towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Zwłaszcza naturalne, uchodzą za synonim trwałości i luksusu. Będąc jednocześnie produktem ekologicznym i biodegradowalnym. Dziś omówię najczęściej spotykane faktury skór, podając ich cechy charakterystyczne. Pozwalające łatwo odróżnić poszczególne rodzaje. Jak również poznać podstawy procesu ich produkcji.
Proces zmiany faktury skóry
Aby uzyskać wybraną fakturę skóry na skalę przemysłową, używa się najczęściej profesjonalnych maszyn i narzędzi. Takich jak walce i wytłaczarki. Perforacja uzyskana w ten sposób, charakteryzuje się bardzo dobrą powtarzalnością i dość wysoką jakością wykonania. Zapewniając jednocześnie niższe koszty produkcji. Co przekłada się na większą dostępność wyrobów, dla potencjalnych klientów, w rozsądnych cenach.
Perforowana
Perforacje możemy znaleźć zarówno wśród skór naturalnych jak i sztucznych. Otwory są wycinanie na matrycach, które zapewniając równomierny i powtarzalny wzór faktury na całej powierzchni. Znajdują się zwykle w równych odstępach i tworzą powtarzalny wzór. Skóry perforowane są wykorzystywane najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym. Gdzie obszywa się nimi fotele, kierownice i inne elementy wyposażenia pojazdu. Poza tym bywa używana przy produkcji galanterii.
Perforacja sprawia, że skóra znacznie lepiej oddycha. Odprowadzając nadmiar wilgoci z ciała ludzkiego. Ograniczając np. pocenie się dłoni, podczas prowadzenia pojazdu. Skóra perforowana jest jednak bardziej narażona na zaplamienia, nasiąkanie wodą i przesychanie. Ponieważ w miejscach, gdzie znajdują się otwory, została usunięta naturalna warstwa ochronna, powstała w procesie garbowania. Dlatego ten typ skóry wymaga dość częstej pielęgnacji, w tymi stosowania środków impregnujących.
Wytłaczanie i walcowanie
Kolejnymi procesami, które pozwalają zmieniać fakturę skóry są walcowanie i wytłaczanie. Wykonywane zarówno w formie manualnej w manufakturach, jak i na skalę przemysłową. Ręczne wytłaczanie odbywa się często w postaci stempli i prasy albo młotka. Metodami na zimno albo na gorąco. Wymienione techniki pozwalają uzyskać np. wzór skóry krokodyla na powierzchni skóry. Jak również motywy zwierząt, kwiatów albo znaki towarowe i napisy wybrane przez kaletnika.
Skóry plecione
Mniej popularna fakturą skóry jest plecionka. Jest to metoda czasochłonna i dość droga. Ponieważ wymaga odpowiednio dużych nakładów pracy. Często bywa wykonywana ręcznie, co dodatkowo może podnosić koszt jej wykonania. Gdyż w cenę może być wliczona wartość artystyczna, włożona w pracę przez autora. Skory plecione nadają wyjątkowy wygląd wielu elementom galanterii. W tym torebkom, obuwiu, bransoletkom.
Gładkie powierzchnie
Skóry o gładkiej powierzchni, są najczęściej spotykane. Wynika to z kilku czynników, zarówno ekonomicznych jak i użytkowych. Równomierna, gładka powierzchnia jest o wiele łatwiejsza w produkcji. Niższe koszty wykonania i obróbki, sprawiają, że dominuje wśród tańszych wyrobów skórzanych. Jednak oprócz atrakcyjnej ceny, posiada również nie niezaprzeczalne walory praktyczne. Do których można zaliczyć łatwe czyszczenie i utrzymywanie powierzchni wyrobu w dobrym stanie, przez dłuższy okres czasu.
Zamsz i nubuk
Gładkie skóry mogą mieć drobna fakturę na swojej powierzchni. Tego rodzaju lico posiada np. zamsz. Gdzie można dojrzeć z bliska małe włoski, układające się w różny sposób na powierzchni. Innym przykładem, może być nubuk (nubuck), gdzie drobne włoski są dłuższe niż w przypadku zamszu oraz delikatniejsze w dotyku. Obydwa gatunki skóry są często ze sobą mylone.
Dodałbym do artykułu – Bycast, czyli skórę splitowaną, pokrytą poliuretanem.
Skóra typu bycast jest w materiałem o sztucznej powierzchni i dość skłonnym do zadrapań.