Paski już dawno temu, przestały pełnić tylko funkcję elementu podtrzymującego spodnie lub spódnice. Stały się ważnym elementem w garderobie, dla większości z nas. Szeroki asortyment oraz wiele rodzajów wzorów i kolorów, utrudniają wybór właściwego egzemplarza. Kolejnym czynnikiem, może być dopasowanie paska do płci. Zatem jak odróżnić pasek męski od damskiego? Dowiesz się już za chwilę, wraz z poradami odnośnie doboru tego elementu do stylizacji.
Paski damskie
Dziś wiele kobiet stawia na połączenie lekkości i elegancji w ubiorze. Dlatego damskie paski do spodni, podkreślają najczęściej wymienione cechy. Są zdecydowanie węższe od męskich i lżejsze. Klamry i sprzeczki są mniejsze i nie tak masywne. Co również pozwala odróżnić męski pasek od damskiego. Wiele kobiet w stylu codziennym, stawia na żywe i wyraziste kolory. Damskie paski mogą, więc mieć kolor zbliżony do torebki i butów, aby stanowić harmonijną kompozycję. Na nieco większe odstępstwa od reguł pozwala styl casual, czyli codzienny. Gdzie paski mogą być plecione, bardziej żywe kolorystycznie i posiadać wzorzyste wykończenia. W tym modne przez pewien czas, szerokie paski damskie, zakładane na ubranie i podkreślające talię.
Męskie paski do spodni
Choć męskie paski do spodni przeszły przez lata metamorfozę, to jednak nadal posiadają pewne cechy wspólne. Zwykle są bardziej stonowane kolorystycznie. Noszone w stylu formalnym, mają zwykle czarne i brązowe odcienie. Mniej formalne stylizacje, pozwalają założyć paski w innych barwach i odważniejszych wykończeniach. Również większe i bardziej masywne klamry, pozwalają odróżnić pasek męski od damskiego. Są też zwykle szersze i wykonane z grubszego kawałka skóry lub innego materiału.
Pasek męski a damski
Choć jak widać różnice pomiędzy męskimi i damskimi paskami są widoczne, to bywa, że się zacierają. W formalnych stylizacjach męskie paski do garnituru są dość wąskie i mają mniejsze klamry. Podobnie u kobiet, w stylu oficjalnym, mogą mieć stonowane barwy i zachowawczy wygląd. W takich stylizacjach bardzo ważny jest dobór koloru paska do obuwia. Choć nie zawsze udaje się dopasować takie same odcienie, to buty i pasek nie powinny odbiegać od siebie barwą.
Ta sama zasada dotyczy wykończenia i faktury, które również w oficjalnych stylizacjach nie powinny się różnić. Do zamszowych butów warto założyć pasek z zamszu, zaś do gładkich np. z gładki pasek ze skóry licowej.
Dziś oprócz wyboru rodzaju paska, ważna jest jego jakość. Żyjemy w czasach zalewu rynku, produktami niskiej jakości z krajów dalekiego wschodu. Wykonanych niskim kosztem i z kiepskich materiałów. Tymczasem dobrej jakości pasek do spodni, powinien by wykonany ze skóry naturalnej. Posiadać trwałe i estetyczne wykończenie. Dzięki czemu może zachować swoje walory estetyczne, nawet przez kilkanaście lat.
Jestem przed zakupem prezentu mężowi. Myślałam właśnie o skórzanym pasku. Muszę dokładnie popatrzeć na kolor jego butów, żeby dopasować ładnie pasek.
Bardzo fajna praktyczna dla mnie myśl o tym, że pasek powinien być zawsze dopasowany do butów. Osobiście też miewam problem z odróżnieniem pasków damskich od męskich :). Pozdrawiam!
W sumie rzeczywiście coraz trudniej odróżnić od siebie pasek męski oraz damski. Kolorystyka, faktura, materiał, długość – dzięki za wyszczególnienie tylu cech, które pozwalają na szybką ocenę! Choć teraz moda unisex i tak wiele pomyłek jest w stanie usprawiedliwić. 😉
Sam miewam z tym problemy. Dlatego zwykle pytam sprzedawców, czym się rożni pasek damski od męskiego. Większość jest kompetentna i potrafi doradzić.