Opublikowano 2 komentarze

Jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej czyli ekologicznej?

torba skórzana naturalna syntetyczna notes

Większość z nas kupując wyroby wykonane ze skóry, liczy na ich trwałość i wysoką jakość wykonania. Mamy nadzieję otrzymać szlachetny i dobrze prezentujący się wyrób galanteryjny, taki jak np. pasek, torebka, portfel, torba podróżna, etui, obuwie, itp. Chcesz przecież świadomie podjąć decyzję, o zakupie i nie zostać oszukanym. Dlatego warto wiedzieć jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej, czyli tak zwanej ekologicznej (sztucznej).

Nie bójmy się tego powiedzieć, nadal zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy oraz producenci. Nawet duże sieci handlowe potrafią sprzedawać wyroby, które okazują się skórą sztuczną o niskiej trwałości. Do tego dochodzą sytuacje, w których kupujemy używane wyroby galanteryjne, bez znajomości rzeczywistego składu produktu. Wielu producentów celowo upodabnia swoje wyroby, aby przypominały droższe odpowiedniki ze skóry naturalnej. Dodając drobne skazy, zagięcia i nie równomierną strukturę na powierzchni.

Różnica pomiędzy skórą naturalną a ekologiczną

skóra naturalna brązowa garbowanaCały produkt jak i dodatki wykonane ze skóry naturalnej, są najlepszym możliwym wyborem. Zarówno trwałym jak i naprawdę ekologicznym. Choć nie należą do tanich, są warte ceny, jeżeli chcemy je użytkować przez wiele lat. Naturalna skóra przy właściwej konserwacji i pielęgnacji, odwdzięczy się wysoką odpornością na zabrudzenia, przetarcia i pęknięcia. Wysokiej jakości dodatki to dobry wybór dla eleganckich ludzi sukcesu, podczas spotkań biznesowych. Na szczęście jest wiele metod, dzięki którym dowiesz się, jak rozpoznać skórę naturalną i odróżnić ją od sztucznej (syntetycznej).

Sprawdź metkę

Choć na rynku jest wiele podróbek, to większość producentów respektuję przepisy prawa. Wytwórcy wyrobów ze skóry naturalnej, mają obowiązek umieszczania na nich specjalnych oznaczeń. Dlatego na metce powinien znajdować się symbol blamu skóry albo stosowna informacja. Typu „real leather” albo „100% leather”.
Napis „men made leather” na metce oznacza skórę sztuczną, czyli syntetyczną.

Unikalne wzory i skazy

organizer męski skórzany
pexels.com

Producenci sztucznych skór próbują upodobnić je do wyrobów naturalnych. Jednak najczęściej fabrycznie wykonane wzory, powtarzają się wielokrotnie na jej powierzchni. Mają również dość regularne kształty. Dzięki temu możesz dość szybko odróżnić skórę naturalną od syntetycznej, czyli pseudo ekologicznej. Ta pierwsza posiada więcej skaz, śladów po ugryzieniach owadów, itp. cech, które nadają jej wyjątkowości i szlachetności.

Brak porów na skórze syntetycznej

Skóra naturalna posiada nieregularne pory, które możesz zauważyć np. przez szkło powiększające. Jej sztuczne odpowiedniki czasami mogą naśladować ich obecność. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, zauważysz, że są to najczęściej, tylko rysunki na jej powierzchni. W dodatku o dość regularnym wzorze.

Test kroplą wody

Prawdziwa skóra, (jeżeli nie jest grubo polakierowana), posiada otwarte pory sprawiające, że materiał „oddycha”. Kropla wody na jej powierzchni, powinna dość szybko wsiąknąć. Po wyschnięciu nie zostaną marszczenia, ani też widoczne przebarwienia. Skóry sztuczne są wykonane z materiałów syntetycznych, które najczęściej nie oddychają. Woda nie wsiąknie w ich powierzchnię.

Waga wyrobu

Syntetyczne materiały zawsze będą lżejsze od skóry naturalnej. Tę cechę dobrze widać po odzieży o większych gabarytach. Typu np. kurtek ze skóry naturalnej, które są wyraźnie cięższe, od swoich syntetycznych odpowiedników.

Tekstura skóry naturalnej

Jeżeli naturalna skóra nie został grubo polakierowana, jej tekstura nie będzie gładka i śliska, tak jak syntetycznej. Dotykając dłonią prawdziwą skórę, wyczujesz lekko chropowatą strukturę na jej powierzchni. Jest ona również bardziej sztywna i nie tak miękka jak syntetyczna.

Próba zagniecenia materiału

Gdy zagniesz w dłoni skórę syntetyczną, zauważysz, że na jej powierzchni powstaną zmarszczki. Lecz jej kolor w tym miejscu, nie ulegnie zmianie. W przypadku skóry naturalnej, lekko zmieni się kolor w miejscu zagniecenia, lecz nie powstaną na jej powierzchni charakterystyczne zmarszczki.

Zatrzymywanie ciepła

Naturalna skóra ogrzewa się już chwilę po dotknięciu i zachowuje dłużej ciepło. Syntetyczna przeciwnie, ogrzewa się powoli i szybko wychładza. Jeżeli skóra naturalna nie została mocno zaimpregnowana lub polakierowana, to po jej dotknięciu nie pozostaną ślady wilgoci. Na sztucznej, po jej ogrzaniu dłońmi, da się zauważyć wilgoć i tłuszcz z dłoni.

Zapach

Nowe wyroby wykonane z syntetycznej skóry, charakteryzują się dość silnym, chemicznym zapachem. Potrafią pachnieć nawet gumą, lakierem albo dermą. Jego intensywność zmniejsza się z czasem. Natomiast skóra naturalna charakteryzuje się zapachem bardziej dyskretnym i delikatnym. Choć wiele zależy również od metody jej garbowania.

Cechy skóry naturalnej i syntetycznej

torba podróżna weekendowa bagaż
pexels.com

Warto pamiętać, że skóra naturalna odznacza się większą trwałością, od wyrobów syntetycznych, które ją imitują. Jednak wymaga systematycznej konserwacji, aby zachować swoje niepowtarzalne walory. Wybierając poszczególne wyroby i akcesoria, trzeba kierować się również jakością ich wykonania. Za którą stoi zwykle wyższa cena gotowego produktu. Zwracajmy podczas zakupu również uwagę na jakość wykonania przeszyć, zapięć, klamer, pasków i innych elementów wyrobu skórzanego.

9.1/10 - (16 votes)

2 komentarze do: “Jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej czyli ekologicznej?

  1. Im grubsza jest warstwa farby wykańczającej, tym mniej widoczne są pory. Dlatego trudniej jest bez szkła powiększającego odróżnić skórę naturalną od sztucznej.

  2. Choć w Polsce przyjęło się nazywać sztuczną skórę ekologiczna, to jednak z ekologią, nie ma ona nic wspólnego. To po prostu ordynarne tworzywo sztuczne. Prawdziwie ekologiczne są skory naturalne, garbowane, za pomocą organicznych barwników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× two = twelve