Kupując wyroby skórzane i te udające naturalną skórę, spotkasz się z wieloma oznaczeniami. Zależnie od języka, kraju i technologii wykonania produktu, w tym często „skóra genueńska”. Dziś postaram się rozwikłać, co oznacza napis genuine leather na pasku do spodni. Tym bardziej, że w internecie możesz spotkać się z wieloma interpretacjami tej nazwy. Zatem czy genuine lather to prawdziwa skóra? Poznaj znaczenie i opinie o tym symbolu.
Genuine leather czy to prawdziwa skóra?
W dosłownym tłumaczeniu geniune leeather to „prawdziwa skóra”. Jednak nie jest to produkt najwyższej jakości, jak można błędnie przypuszczać. Część producentów stara się ukryć ten fakt przed konsumentami. Pisząc, że nadal jest to skóra naturalna. Po części mają rację, jednak geniune leather oznacza jedną z warstw skóry, która jest oddzielana w procesie technologicznym.
Warstwy i ich jakość
Jak zapewne wiesz, skóra naturalna składa się z warstw. „Grain” to zewnętrzna, pierwsza i najbardziej pożądana warstwa. Zawiera włosie, pory i naturalnie powstałe skazy. Gdyż była wystawiona na działanie czynników zewnętrznych, przez cały okres życia zwierzęcia. Pod nią znajduje się cieńsza, błona łącząca z kolejną okrywą. Jest to „corium”, czyli skóra właściwa, stanowiąca aż 3/4 grubości.
- „Full grain” to najlepsza skóra z wierzchnich warstw. Uzyskiwana technologicznie, poprzez cięcie w mniej więcej połowie warstwy łączącej.
- „Top grain” to kolejna dobra warstwa, w której pory nadal są widoczne, lecz znikają zewnętrzne niedoskonałości. Uzyskana jest poprzez ścianie połowy naskórka, zawiera również fragment skóry właściwej.
- „Genuine leather” jest najtańszą warstwą, zwierającą skórę właściwą, miejscami wraz z naskórkiem. Powstaje jako odrzut z produkcji full grain. Genuine lather musi zostać poddany wielu zabiegom, aby zacząć przypominać wierzchnią, szlachetną warstwę skóry.
Skóra genueńska
Teraz już wiesz, dlaczego (nie bez powodu), symbolem genuine leather są oznaczane tańsze wyroby. Niektórzy producenci oznaczają tak, nawet zmielony skórzany odpad. Sklejony lepiszczami, zabarwiony pastami kryjącymi, czasami też wykończony folią. Niestety polskie przepisy prawa, pozwalają im na ten chwyt marketingowy. Genuine leather w składzie zawiera skórę naturalną, to jednak nie jest tak szlachetnym materiałem, jak jej wierzchnie warstwy. Jako konsument powinieneś być świadomy tych niuansów i wybierać świadomie.
Pamiętam jak sprzedawczyni chciała mi wcisnąć pasek męski, oznaczony jako skóra genueńska, czyli „genuine leather”. Jakość tego produktu była tak niska, że nawet nie wiedząc że to skórzany odpad, nie zdecydowałem się na zakup.