Wielu z nas spotkało się w życiu z taką sytuacją. Zakupione obuwie okazało się zbyt ciasne, albo niedopasowane do końca do stopy. Jeżeli but jest wykonany ze skóry naturalnej, to masz możliwość lekkiej korekty jego rozmiaru. Zarówno u profesjonalisty jak i domowych warunkach. Rozciąganie butów ze skóry naturalnej, jest na szczęście możliwe i praktykowane, częściej niż myślisz. Sprawia, że obuwie dopasowuje się do stopy noszącego.
Jak rozciągnąć obuwie ze skóry naturalnej?
Warto od razu zaznaczyć, że niewłaściwe przeprowadzenie tego zabiegu, może skończyć się zniszczeniem obuwia. Skóra naturalna to szlachetny materiał, który posiada niepowtarzalne właściwości. Co więcej mogą one się lekko różnić, zależnie od sposobu obróbki, rodzaju i metody garbowania.
Sposoby rozciągania butów:
-
Rozchodzenie obuwia ze skóry naturalnej, to najprostsza i najbardziej polecana metoda. Pozwala na dopasowanie kształtu buta do konkretnej stopy.
- Kolejna metoda, to użycie specjalnych preparatów w postaci spreju albo pianki. Aplikowanych w miejscu, gdzie obuwie jest zbyt ciasne. Pozwala to rozciągnąć skórę naturalną, zbyt grubą, aby ją tylko rozchodzić na sucho.
- Rozbicie butów od środka, to sposób często używany przez np. szewców. Za pomocą specjalnych narzędzi albo maszyn, są w stanie rozciągnąć skórę od wewnątrz.
- Kolejna możliwość, to szczelne i ciasne wypełnienie obuwia papierem, które stopniowo rozciąga skórę naturalną.
Ostrożnie z chemią
Użycie nie odpowiednich metod i środków chemicznych, może skończyć się uszkodzeniem albo zniszczeniem obuwia. Rozciąganie skóry naturalnej, nie powinno mieć miejsca, za pomocą środków zawierających alkohol. Dlatego przestrzegam, przed czasami spotykaną metodą. Polegającą na nasączeniu buta spirytusem albo denaturatem, wraz z wypchnięciem wnętrza papierem. Alkohol niszczy strukturę skóry naturalnej, rozpuszczając część włókien. Skóra staje się twarda i może się miejscowo odbarwić.
Najbezpieczniejsza opcja to stopniowe rozchodzenie obuwia. Podczas, którego skóra dopasuje się do stopy, o wiele lepiej, niż przy rozciąganiu mechanicznym od wewnątrz.
Buty skórzane zanim się troszkę rozchodzą, to mogą narobić ran na stopach. Fajnie, że napisaliście o tym sposobie z papierem, jakoś nie miałam o nim pojęcia, a w sumie wygląda na banalnie prosty do zastosowania.
Buty ze skóry naturalnej dość dobrze rozciągają się i kształtują od wielokrotnego noszenia. Dopasowanie do stopy przebiegać o wiele lepiej, niż w przypadku tworzyw sztucznych.
Zawsze kupuję buty z minimalnym luzem, zamiast dopasowanych na tzw. styk. Wtedy moja stopa oddycha i rozciąganie buta wraz z dopasowaniem się go do stopy, przebiega o wiele szybciej.