Męska i damska galanteria stała się ważnym elementem w wielu stylizacjach. Zarówno codziennych jak i formalnych. Coraz częściej pojawiają się pytania, o to czy skóra naturalna się rozciąga? Czasami spowodowane zakupem, np. zbyt ciasnego obuwia. Ostatnio nawet znajoma miała problem ze zbyt ciasnymi szpilkami, w części gdzie znajdują się palce. Te szlachetny materiał różni się od sztucznej, tzw. ekoskóry. Więc warto poznać jego właściwości.
Rozciąganie skóry naturalnej
Istniej wiele sposobów i pomysłów, na to jak rozciągnąć skórę naturalną. Niestety nie wszystkie są bezpieczne dla tego szlachetnego materiału. Niewłaściwe metody mogą spowodować trwałe zniekształcenia i uszkodzenia. Zatem jak bezpiecznie jak rozciągnąć buty ze skóry naturalnej? Moczenie w wodzie i wypychanie od wewnątrz, może niszczyć skórę. Podobnie jak smarowanie od wewnątrz spirytusem, gdyż alkohol utwardza strukturę skóry i rozpuszcza jej włókna. Skóra naturalna nie lubi dłuższego kontaktu z ludzkim potem, ze względu na zawartość soli. Jak również z płynami do mycia szyb, naczyń i większością chemii domowej.
Sprawdzone metody:
- Oddanie wyrobu do szewca, w celu korekty rozmiaru. Specjalista użyje odpowiednich środków i zabiegów, bez niszczenia skóry.
- Użycie specjalnego środka, np. w sprayu albo piance, według zaleceń producenta. Preparat aplikuje się w miejscu gdzie skóra ciśnie. Po czym zakłada obuwie albo wypełnia je prawidłami.
- Systematycznie noszenie obuwia, które sprawi, że skóra z czasem dopasuje się do stopy.
- Można również założyć lekko wilgotne skarpetki i rozchodzić obuwie. To bezpieczniejszy sposób, od nasączania skóry bezpośrednio wodą.
- Kolejna polecana metoda to wypchanie stojącego obuwia, odpowiedniej wielkości prawidłami albo papierem.
Ze względu na zdolność do rozciągania skóry, należy uważać, aby nie powstały na jej powierzchni zmarszczki. Niewielkie fałdy i pomarszczenia są dopuszczalne, tylko na wysłużonej skórze, gdy powstały w skutek użytkowania, wycierania i rozciągania. Dlatego o ile skóra nie jest bardzo gruba, najbezpieczniejszą techniką będzie po prostu rozchodzenie butów.
Właściwości skóry
Skóra naturalna występuje w wielu gatunkach, różniących się fakturą, miękkością i grubością. Jest najszlachetniejszym materiałem, znanym i udoskonalanym od tysięcy lat. Naturalna i garbowana odpowiednimi metodami skóra jest przyjazna dla alergików. Charakteryzując się unikalnymi właściwościami. Potrafi oddychać, pochłaniając i oddając wilgoć na zewnątrz. Nie wnika w nią kurz i właściwie konserwowana, zachowuje swoje właściwości przez długie lata.
Dlatego jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie rozciągnąć skórę naturalną; polecam oddać np. obuwie do szewca. Specjalista użyje specjalnej maszyny i środków albo rozbije lekko but od środka. Pamiętaj jednak, że po takim zabiegu buty będą rozciągnięte, jednak nie zawsze w idealnym stopniu. Tylko dłuższe noszenie ich sprawi, że skóra naturalna dopasuje się do stopy.
Rozciąganie mechaniczne nie zapewni, takiego dopasowania buta do stopy, jak jego noszenie przez dłuższy czas. Tylko wtedy naturalna skóra dobrze dopasuje się do kształtu stopy.
Moi dziadkowie posiadali prawidła do obuwia. Widzę że obecnie wracają do łask i rozważam zakup takich, wykonanych z drewna.