Nieodzownym elementem męskiej garderoby, stały się paski wykonane ze skóry naturalnej bądź syntetycznej. Oprócz utrzymywania spodni na miejscu, pełnią ważną funkcję wizerunkową. Właściwie dobrany męski pasek do spodni jest przysłowiową „kropką nad i” w budowaniu własnego wizerunku. Gdy zmieniasz się z chłopca w mężczyznę, zaczynasz zwracać uwagę na dobór dodatków galanteryjnych. Tak, aby pasek współgrał z pozostałymi elementami garderoby męskiej i nie zaburzał jej harmonii.
Dlatego tak istotny jest zarówno dobór odpowiedniego koloru, wzoru jak i innych cech paska męskiego. Będąc świadomym swoich mocnych stron wizerunkowych, takim dodatkiem, można odpowiednio wzmocnić pozytywne wrażenie.
Paski męskie w stylu oficjalnym
W pracy, na spotkaniu biznesowym, oficjalnej delegacji i podobnych miejscach obowiązuje zawsze określony dres code. Czyli zbór zasad ubierania się, który powinien respektować każdy, kto chce być odbierany jako profesjonalista i osoba godna zaufania. Twoi kontrahenci, współpracownicy i potencjalni partnerzy biznesowi zwracają na to uwagę. Często nawet nieświadomie dokonują oceny pod wpływem pierwszego wrażenia. W takich sytuacjach, źle dobrany pasek, może wywoływać u innych uśmiech politowania. Trudno oczekiwać, że potraktują Cię poważnie, jeżeli sam nie wywrzesz takiego wrażenia zarówno ubiorem jak i zachowaniem.
Styl oficjalny to przede wszystkim męskie paski skórzane w utrzymanie w kanonie klasycznej elegancji. W tym samym kolorze, co buty i aktówka albo neseser. Nie bez powodu najbardziej ekskluzywny i uniwersalny jest tutaj kolor czarny. Odpadają paski wykonane z innych materiałów niż skóra naturalna. Tak samo jak śmieszne będą wielkie ozdobne sprzączki i inne ozdobne wzory. Pasek w stylu formalnym powinien mieć możliwie prostą formę i zwykłą, niedużą albo maksymalnie średniej wielkości klamrę. Najlepiej w kolorze srebrnym, czyli niklowany chromowany metal. Klamry w kolorze złota i z wielkim logo zostawmy bazarowym sprzedawcom. W biznesowym, stylu formalnym nie ma miejsca na kicz i tandetę. Dlatego nawet nie myśl o tanich produktach z dalekiego wschodu. Gdyż po kilku dniach noszenia wiele z nich będzie się nadawać tylko na śmietnik. Z powodu przetarć, spękań i czasami nawet przebarwień.
Styl półoficjalny
W niektórych miejscach pracy, spotkaniach pół-formalnych ze znajomymi albo rodziną oficjalne zasady ubioru nie muszą być respektowane aż tak drobiazgowo.
W stylu półoficjalnym mamy większe pole manewru, aby wyrazić siebie poprzez ubiór. Oczywiście wszystko w granicach dobrego smaku i zachowania podstawowych zasad budowania pozytywnego wizerunku. W tym kanonie pasek może mieć również kolor brązowy. Po warunkiem oczywiście, że pozostałe dodatki galanteryjne również będą mieć taki kolor. Czyli buty, torba albo aktówka, rękawiczki, itp. Dopuszczalne są oczywiście inne odcienie brązowego bądź czarnego koloru. Klamra paska może mieć nieco bardziej fantazyjny charakter, niż taka w stylu formalnym. Będąc dodatkowym elementem ozdobnym męskiego paska. Nie przesadzałbym tutaj z ilością ozdobnych elementów na klamrze, wokół dziurek jak i na samym pasku. Tak, aby zachować możliwie najważniejsze zasady umiaru i dobrego smaku.
Dobór paska w stylu casual
Styl codzienny, czyli casual ma najmniej ograniczeń. Tutaj nie obowiązują sztywne normy odnośnie doboru koloru, wzoru i kształtu paska męskiego. Ogranicza nas tylko budżet, wyobraźnia i to jak chcemy być postrzegani przez innych. Wielu z nas chce nadal wyglądać elegancko i zachować wiele zasady, tzw. „dobrego smaku”. Inni lubią eksperymentować, zestawiać kontrastowe kolory pasków, butów i innych dodatków męskiej garderoby. Dlatego nie mam zamiaru namawiać Cię do noszenia określonych zestawień. Możesz kierować się zarówno sezonową modą, jak również zasadami ponadczasowej elegancji. Więc w przypadku osób odważnych paski wykonane z materiałów innych niż skóra naturalna albo syntetyczna mają również swoje pięć minut. Choć moim zdaniem paski materiałowe i z plecionek nie pasują do skórzanych butów, to w przypadku sportowych nie są wyrazem braku dobrego smaku. W stylu „casual” liczy się przede wszystkim Twoja wygoda i to, w czym czujesz się dobrze.
Męska galanteria na każdą okazję
Nie są to oczywiście wszystkie zasady, jakimi możesz kierować się dobierając męskie paski do spodni. To tylko ogólny zarys trzech najpopularniejszych stylów ubioru. Nie mniej jednak w każdym z nich zalecam kupowanie tylko produktów wysokiej jakości. Które mogą posłużyć Ci przez lata, zamiast po kilku tygodniach albo miesiącach trafić do kosza. Jak ma to miejsce w przypadku tanich pasków i podróbek wyrobów markowych. Dlatego sam zawsze staram się kupować galanterię męską bezpośrednio w sklepach internetowych producentów i stylistów. Unikając portali aukcyjnych, gdzie trafia wiele podróbek i pasków najtańszych, niskiej jakości.
Wybieraj tylko produkty dobrej jakości
Cześć z nas ma uczulania na określone materiały, barwniki i metale. Skóra naturalna bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Zwłaszcza garbowana naturalnymi barwnikami roślinnymi. W przeciwieństwie do najtańszych materiałów skóropodobnych. Które odstraszają już specyficznym i nieprzyjemnym zapachem, wskazującym na ich niską jakość. Choć częściej kolorowe barwniki pasków wykonanych z materiałów innych, niż skóra naturalna albo ekoskóra, mogą powodować przebarwienia i uczulenia.
Dla niektórych mężczyzn również metal, którym pokryto klamrę ma znaczenie. Dlatego polecam uważać, jak się zakłada pasek męski do spodni. Dla osób uczulonych na nikiel, lepszym wyborem będzie wykończenie chromem albo innym metalem. Takie informacje na swojej stronie internetowej udostępnia każdy szanujący projektant albo producent paska. Polecam zapoznać się z tymi informacjami, aby cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją pasków.
Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul.