Ekologia wkroczyła dość mocno w większość aspektów naszego życia. Zmieniła wiele trendów i wpłynęła także na przemysł. Choć słowo „eko” bywa nadużywana do forsowania określonych interesów politycznych i finansowych; to jednak ma często również pozytywny wydźwięk. Sprawiając, że wiele firm i manufaktur wraca to tradycyjnych, znanych od setek lat metod produkcji i przetwarzania materiałów. Mniej szkodliwych dla środowiska naturalnego oraz zdrowszych dla nas samych.
Skóra naturalna jest szlachetnym materiałem, który w procesie garbowania uzyskuje trwałość i elastyczność. Obecnie dominują dwie metody obróbki, czyli chromowa i roślinna. Choć są garbarnie stosujące ich kombinacje. Postanowiłem przyjrzeć się zaletom i wadom technologii tradycyjnego, roślinnego garbowania skór.
Garbowanie chromowe zdominowało produkcję
Przemysł skórzany przez ostatnie kilkadziesiąt lat przeszedł metamorfozę. Początkowo duże zapotrzebowanie rynku galanteryjnego ciężko było zaspokoić tradycyjnymi metodami. Dlatego wraz z postępem technologicznym i rewolucją przemysłową zaczęto powszechnie wykorzystywać chrom. Przez co przemysł skórzany, tak jak inne gałęzie przemysłu powodował zagrożenie dla środowiska naturalnego. Choć trzeba przyznać, że ten metal nadaje wyrobom bardzo dobre właściwości. Skóra wytworzona tą metodą może być wodoodporna i elastyczna. Jak również zachować połysk przez wiele lat, nie rzadko nawet przez cały „okres życia” wyrobu.
Dzięki garbowaniu chromowemu możliwe stało się uruchomienie produkcji masowej przez garbarnie. Skóra garbowana chemicznie chromem jest bardziej miękka i często wodoodporna. Jednak również trudniejsza o późniejszej obróbce mechanicznej oraz farbowaniu.
Roślinne garbowanie skóry
Dokładne receptury w tym procesie są tajemnicami każdej, dobrej garbarni. Przekazywanymi często z pokolenia na pokolenie. Wiadomo jednak, że wykorzystywana jest kora drzewna, liście, korzenie, owoce. Czyli mieszanki pochodzenia roślinnego. Wykorzystywana jest najczęściej skóra licowa. Roślinnie garbowane skóry najczęściej występuję w kolorze jasnobrązowym albo różowym.
Zalety roślinnego garbowania skór
- Znikoma szkodliwość dla środowiska naturalnego.
- Skóra zachowuje białko kolagenowe, co sprawia, że jest sztywniejsza i łatwiejsza w obróbce od chromowej.
- Pozwala uzyskać efektowne i szybkie wykończenie krawędzi poprzez ich polerowanie.
- Ułatwione farbowanie i impregnacja.
Wady skór garbowanych roślinnie
- Dłuższy czas produkcji.
- Wyższy koszt wytworzonego materiału w porównaniu garbowaniem solami chromu i wyższa cena produktów końcowych.
- Brak wodoodporności. Po zmoczeniu skóra garbowana roślinnie twardnieje i kurczy się.
- Większa sztywność, która w przypadku niektórych wyrobów może być minusem.
Warto wiedzieć że garbowanie chromowe powoduje, że skóra jest znacznie bardziej stabilna termicznie od garbowanej roślinnie. Do tego dwukrotnie bardziej odporna na rozdarcia a jednocześnie jest lżejsza.
To prawda, dziękuję za uzupełnienie. 🙂